The Online Publication of SIPA and SCSPA

SchoPress

Yearbook

YEARBOOK INDIVIDUAL COMPETITION AWARDS

Best Candid Photograph:

  • First Place – Ashley Brannon, Panorama, Chapman HS
  • Second Place – Tanisha Howell, The Iliad, James Island Charter HS
  • Third Place – Ashtin Edwards, Gilbertine, Gilbert HS

Best Cover:

  • First Place – Allie Winglosky & Blair Bonifeld, Legend, Wando HS
  • Second Place – Grace Smith, Aurea Aquila, Eastside HS
  • Third Place – Matt Finchum, Reflections, Mauldin HS

Best Feature Photograph:

  • First Place – Valerie Barthel, Talismann, J.L. Mann HS
  • Second Place – Ashley Brannon, Panorama, Chapman HS
  • Third Place – Katherine Craig, Legend, Wando HS

Best Feature Story:

  • First Place – Stephanie Parnell, Legend, Wando HS
  • Second Place – Eliza Bishop, Saga, Spartanburg HS
  • Third Place – Savannah Burden, Aurea Aquila, Eastside HS

Best Sports Photograph:

  • First Place -Courtney Dill, Reflections , Mauldin HS
  • Second Place – Samia Chavis,The Iliad, James Island Charter HS
  • Third Place – Caroline Carter, Legend, Wando HS

Best Spread Design:

  • First Place – Molly Vinesett, Saga, Spartanburg HS
  • Second Place – Matt Finchum, Reflections, Mauldin HS
  • Third Place – Christa Davis, Swansean, Swansea HS

Best Theme Development:

  • First Place – Saga, Spartanburg HS
  • Second Place – Swansean, Swansea HS

YEABOOK EVALUATION RATINGS

Class I (1-900 and middle schools):

Honor

  • Clintonian, Clinton HS
  • Gateways, Waccamaw HS

Superior

  • The Compass, Christian Academy
  • Swansean, Swansea HS

All-State

  • Wolverine, East Clarendon HS
  • Cougar Pride, Pleasant Hill MS

Class II (901-1,325):

Honor

  • Gold & Black, Camden HS
  • Panorama, Chapman HS
  • The Traveler, Travelers Rest HS

Superior

  • Gilbertine, Gilbert HS

All-State

  • Aurea Aquila, Eastside HS

Class III (1,326-1,500):

Merit

  • The Equestrian, South Pointe HS

Honor

  • The Iliad, James Island Charter HS
  • Rambler, Lancaster HS

Superior

  • The Archive, Richland Northeast HS
  • Saga, Spartanburg HS

Class IV (1,501-2,000):

Honor

  • The Ford, Nation Ford HS
  • Aeneid, Northwestern HS
  • Ursa Major, South Florence HS

Superior

  • Talismann, J.L. Mann HS
  • Souvenirs, James F. Byrnes HS
  • Kaleidoscope, Lugoff-Elgin HS

Class V (2,000+):

Honor

  • The Green Wave, Summerville HS

Superior

  • Legacy, Dutch Fork HS
  • Legend, Wando HS

All-State

  • Reflections, Mauldin HS

YEARBOOK PALMETTO AWARDS

Class I:

  • Cougar Pride, Pleasant Hill MS

Class II :

  • Aurea Aquila, Eastside HS

Class III:

  • The Archive, Richland Northeast HS

Class IV :

  • Souvenirs, James F. Byrnes HS

Class V:

  • Reflections, Mauldin HS

Most Improved: Legend, Wando HS

Best in State: Reflections, Mauldin HS

 

Print Friendly
The Online Publication of SIPA and SCSPA
Yearbook