SCSPA 2013 MG & YB Individual Competition Awards

SCSPA+2013+MG+%26+YB+Individual+Competition+Awards

MAGAZINE INDIVIDUAL COMPETITION AWARDS

Best Art:

  • First Place – Annie Pham, Calliope, South Aiken HS
  • Second Place – Emily Hinkle, First Circle, Spartanburg HS
  • Third Place – Maggie Hedrick, Impulse, South Pointe HS

Best Article (non-fiction):

  • First Place – Anna Lee Altman, First Circle, Spartanburg HS
  • Second Place – Hayley Kelly, Impulse, South Pointe HS

Best Cover:

  • First Place – Cherish Ruggles, Calliope, South Aiken HS
  • Second Place – Hannah Nybert & Allan Taylerson, Visions, Northwestern HS
  • Third Place – Mary Louise Vann & Laura Blackerby, First Circle, Spartanburg HS

Best Photograph:

  • First Place – Jonah Brown,Visions, Northwestern HS
  • Second Place – Fionna Harper, Calliope, South Aiken HS
  • Third Place – Caroline Berry, First Circle, Spartanburg HS

Best Poem:

  • First Place – Ellie Pobis, Shine!, Dent MS
  • Second Place – Judy Whitaker,Impulse, South Pointe HS
  • Third Place – Laura Blackerby, First Circle, Spartanburg HS

Best Short Story (fiction):

  • First Place – Isabel Beville, Shine!, Dent MS
  • Second Place – Eve-Liina Krasnov, Impulse, South Pointe HS
  • Third Place – Hannah Fuller, First Circle, Spartanburg HS

Best Spread Design:

  • First Place – Katherine Kimbrough,Shine!, Dent MS
  • Second Place – Katie Gray, Impulse, South Pointe HS
  • Third Place – Fionna Harper, Calliope, South Aiken HS

YEARBOOK INDIVIDUAL COMPETITION AWARDS

Best Candid Photograph:

  • First Place – Caroline Thompson, Gilbertine, Gilbert HS
  • Second Place – Lillian Fant, Talismann, J.L. Mann HS
  • Third Place – Callie Powell, The Archive, Richland Northeast HS

Best Cover:

  • First Place – Carley Adams, Erin Byrd, Jordan Caroway, Tyler Ferguson & Isis Quinlan, Rambler, Lancaster HS
  • Second Place – Bryce Conti, Carter Perry & Analisa Wolff, Talismann, J.L. Mann HS
  • Third Place – Amelia Antonucci, Taylor Antonucci & Claudia Markley, The Compass, Christian Academy

Best Feature Photograph:

  • First Place – Katie Lauritzen, Talismann, J.L. Mann HS
  • Second Place – Taylor Kitchens, Gilbertine, Gilbert HS
  • Third Place – Hannah Hart, The Equestrian, South Pointe HS

Best Feature Story:

  • First Place – Maggie Carpenter, Cougar Pride, Pleasant Hill MS
  • Second Place – Megan Dunn, Reflections, Mauldin HS
  • Third Place – Isis Quinlan, Rambler, Lancaster HS

Best Sports Photograph:

  • First Place – Ashley Brannon, Panorama , Chapman HS
  • Second Place – Kayla Rivera, Reflections, Mauldin HS
  • Third Place – Kathryn McElwee, The Iliad, James Island Charter HS

Best Spread Design:

  • First Place – Hannah Hunsaker & Maggie McElveen, The Archive, Richland Northeast HS
  • Second Place – Natalie Long, Equites Christi, Oakbrook Preparatory School
  • Third Place – Chrissy Best & isis Quinlan, Rambler, Lancaster HS

Best Theme Development:

  • First Place – Reflections, Mauldin HS
  • Second Place – Talismann, J.L. Mann HS
  • Third Place – Reflections, Lancaster HS