2019 SCSPA Fall Newsprint and Online Individual Competition Winners

PHOTO CATEGORIES

Print and online judged together but separated into classes by school size.

Environmental portrait

Class A: (1-1,550 students)

1st place environmental portrait class a

First place: Jay Price, The Cavalier, Richland Northeast HS

Second place: Elizabeth Rushing, Clara Bruce and Kiley Page SPiN, South Pointe HS

Third place: David Bishop, Palmetto Leaf, Camden HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Elizabeth Warren, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Marylovett Pye, Norse News, Spartanburg HS

Third place: Maggie Kell, The Talon, Nation Ford HS

News feature photo

Class A: (1-1,550 students)

First place: Mell Boucher, Palmetto Leaf, Camden HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Hunter Musi, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Grace Asaad, The Talon, Nation Ford HS

Third place: Griffin Fix, Norse News, Spartanburg HS

Sports action photo

Class A: (1-1,550 students)

First place: Helen Yeung The Cavalier, Richland Northeast HS

Second place: Hayden Fowler, SPiN, South Pointe HS

Third place: Mell Boucher, Palmetto Leaf, Camden HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Graham McAlister, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Kailey Cota, The Talon, Nation Ford HS

Third place: Anna Channavong, Norse News, Spartanburg HS

Sports feature photo

Class A: (1-1,550 students)

First place: Hayden Fowler, SPiN, South Pointe HS

Second place: Madison Doster and Hayden Fowler, SPiNwired, South Pointe HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Nancy Remoll, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Kaylee Battle, The Talon, Nation Ford HS


VISUAL CATEGORIES

Online and print separate and no classes for the following.

ONLINE VISUALS

Digital Storytelling

  • First place: Max Brabham and Kailynn ShawThe Saber, Richland Northeast HS
    Judge’s comments: All digital elements on the page work well together to tell your Homecoming story.
  • Second place: Bella UlloTribal Tribune online, Wando HS
  • Third place: “SPiN TV” crewSPiNwired, South Pointe HS

Infographic

  • First place: Han NelsonThe Saber, Richland Northeast HS

Photo Gallery

Podcast

  • First place: Alexis Perry, Tribal Tribune online, Wando HS

Social media

  • First place: Emma MartinTribal Tribune online, Wando HS
  • Second place: Carly KennedySPiNwired, South Pointe HS
  • Third place: Kailynn ShawThe Saber, Richland Northeast HS

Videography

PRINT VISUALS

Advertising

First place: Joey Watts, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Emily Willers, The Talon, Nation Ford HS

Third place: Madison Doster, SPiN, South Pointe HS

Centerspread

First place: Megan Wooters, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Julia Lako, The Talon, Nation Ford HS

Third place: Drew Neal, Palmetto Leaf, Camden HS

Digital art

First place: Teddy Cobb, The Talon, Nation Ford HS

Second place: Abrielle Zelek, Emma Martin and Ted Fairchild, Tribal Tribune, Wando HS

Third place: David Bishop, Palmetto Leaf, Camden HS

Editorial cartoon

First place: Joey Watts, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Taylor Kingsley, Palmetto Leaf, Camden HS

Third place: Kaylee Battle, The Talon, Nation Ford HS

Front page design

First place: Ted Fairchild, Megan Wooters, Jill Hethcox and Eva Chillura, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Julia Lako and Teddy Cobb, The Talon, Nation Ford HS

Third place: David Bishop, Palmetto Leaf, Camden HS

Illustration

First place: Luis Anel Velzquez, The Cavalier, Richland Northeast HS

Second place: Jill Hethcox, Tribal Tribune, Wando HS

Infographics

First place: Megan Wooters, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Ansley Archuleta, The Talon, Nation Ford HS

Third place: Lily Battiata, Makynzie Mathis and Liza Smoak, Palmetto Leaf, Camden HS

Single page design

First place: Hayden Biebel, The Talon, Nation Ford HS

Second place: Abrielle Zelek, Tribal Tribune, Wando HS

Third place: Jay Price and Kevin Mueller, The Cavalier, Richland Northeast HS


WRITING CATEGORIES

Print and online judged together but separated into classes by school size.

Bylined editorial

Class A: (1-1,550 students)

First place: Makynzie Mathis, Palmetto Leaf, Camden HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Ivan Rubanenko, The Talon, Nation Ford HS

Second place: Florence Cope, Norse News, Spartanburg HS

Third place: Kayla Pinkerman, Knight Life, West Florence HS

Column

Class A: (1-1,550 students)

First place: Jacob Hann, Palmetto Leaf, Camden HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Luke Wallace, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Zack Strehl, Norse News, Spartanburg HS

Feature

Class A: (1-1,550 students)

First place: Abby Tarte, Palmetto Leaf, Camden HS

Second place: Lucia Brown, The Cavalier, Richland Northeast HS

Third place: Elizabeth Rushing, Clara Bruce and Kiley Page, SPiN, South Pointe HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Isabella Spuler, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Maggie Kell, The Talon, Nation Ford HS

Third place: Sarah McMeekin, Norse News, Spartanburg HS

News

Class A: (1-1,550 students)

First place: David Bishop, Palmetto Leaf, Camden HS

Second place: Hayden Fowler, SPiN, South Pointe HS

Third place: Audrey Royall, The Cavalier, Richland Northeast HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Clara Maultsby, Norse News, Spartanburg HS

Second place: Marissa Coll, Tribal Tribune online, Wando HS

Third place: Julia Lako, The Talon, Nation Ford HS

News feature

Class A: (1-1,550 students)

First place: Audrey Royall, The Cavalier, Richland Northeast HS

Second place: Alyssia Villarreal, Palmetto Leaf, Camden HS

Third place: Anne Kiser, SPiN, South Pointe HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Eva Chillura, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Grace Asaad, The Talon, Nation Ford HS

Third place: Elle Naylor, Norse News, Spartanburg HS

Review

Class A: (1-1,550 students)

First place: Hayden Fowler and Madison Doster, SPiNwired, South Pointe HS

Second place: Amara Houck, The Cavalier, Richland Northeast HS

Third place: Hayden Fowler, SPiN, South Pointe HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Maxwell Markwald, Tribal Tribune online, Wando HS

Second place: Grace Till, Norse News, Spartanburg HS

Third place: Connor Brandenburg, The Talon, Nation Ford HS

Sports

Class A: (1-1,550 students)

First place: Hannah Shimmel, The Cavalier, Richland Northeast HS

Second place: Jacob Hann, Palmetto Leaf, Camden HS

Third place: Han Nelson, The Saber, Richland Northeast HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Ted Fairchild, Tribal Tribune, Wando HS

Second place: Kailey Cota, The Talon, Nation Ford HS

Third place: Jackson Edwards, Norse News, Spartanburg HS

Staff editorial

Class A: (1-1,550 students)

First place: David Bishop, Jacob Hann and Drew Neal, Palmetto Leaf, Camden HS

Second place: The Cavalier staff, Richland Northeast HS

Class B: (1,551+ students)

First place: Maggie Kell, The Talon, Nation Ford HS

Second place: Hunter Musi and Ash Comire, Tribal Tribune, Wando HS

Third place: Norse News staff, Spartanburg HS