The Online Publication of SIPA and SCSPA

SchoPress

Yearly ESNA Winners

2014 Yearly ESNA Winners

Advertising

Class A:

  • 1st Place – Peter Kamel, The Talon, Nation Ford HS
  • 2nd Place – Dymear Atkinson, Palmetto Leaf, Camden HS

Class B:

  • 1st Place – Allison Barnette,The Pitchfork, Lugoff-Elgin HS
  • 2nd Place – Haley Cribb, The Prowler, Carolina Forest HS
  • 3rd Place – Allison Barnette,The Pitchfork, Lugoff-Elgin HS

Art

Class A:

  • 1st Place – Maggie Hedrick, SPIN, South Pointe HS
  • 2nd Place – Maggie Hedrick, SPIN, South Pointe HS
  • 3rd Place – Jackie Wiles,The Blue & Gold, Travelers Rest HS

Class B:

  • 1st Place – Taylor Grosse, Tribal Tribune, Wando HS
  • 2nd Place – Taylor Grosse, Tribal Tribune, Wando HS
  • 3rd Place – Ludovic Nkoth, The Cavalier, Dorman HS

Centerspread

  • 1st Place – La’Aundrea Young, Tim King, Dymear Atkinson, & Kennedi Stokes, Palmetto Leaf, Camden HS
  • 2nd Place – Anna Nayfa, Norse News, Spartanburg HS
  • 3rd Place – Staff, Palmetto Leaf, Camden HS

Class B:

  • 1st Place – Davis Haithcock, Tribal Tribune, Wando HS
  • 2nd Place – Davis Haithcock,Tribal Tribune, Wando HS
  • 3rd Place – Jamie Gilbert-Fitzpatrick & Michaela Baker, The Renaissance, Dutch Fork HS

 Column

  • 1st Place – Josiah Altieri, Palmetto Leaf, Camden HS
  • 2nd Place – La’Aundrea Young, Palmetto Leaf, Camden HS
  • 3rd Place – Justin Syhabanditha, SPIN, South Pointe HS

Class B:

  • 1st Place – Dominique Chaplin, Tribal Tribune, Wando HS
  • 2nd Place – Edder Sanchez, The Cavalier, Dorman HS
  • 3rd Place – Matheson Deese, The Pitchfork, Lugoff-Elgin HS

Computer Graphic

  • 1st Place – Maggie Hedrick & O’Brien Brown, SPIN, South Pointe HS
  • 2nd Place – Kennedi Stokes, Palmetto Leaf, Camden HS
  • 3rd Place – Josiah Altieri & Aaron Murphy, Palmetto Leaf, Camden HS

Class B:

  • 1st Place – Makayla Rippy, The Pitchfork, Lugoff-Elgin HS
  • 2nd Place – Allison Barnette, The Pitchfork, Lugoff-Elgin HS

Features

Class B:

Front page Design

  • 1st Place – Wade Hopper, SPIN, South Pointe HS
  • 2nd Place – Wade Hopper, SPIN, South Pointe HS
  • 3rd Place – Carrie Nelson, The Cavalier, Richland Northeast HS

Class B:

  • 1st Place – Rachael Nuzum, Tribal Tribune, Wando HS
  • 2nd Place – Bria Graham, Tribal Tribune, Wando HS
  • 3rd Place – Victoria Phan, The Pitchfork, Lugoff-Elgin HS

Layout

  • 1st Place – Emma Buchanan & Megan Cash, Palmetto Leaf, Camden HS
  • 2nd Place – Wade Hopper, SPIN, South Pointe HS
  • 3rd Place – Makrina Nayfa, Norse News, Spartanburg HS

Class B:

  • 1st Place – Allison Barnette, The Pitchfork, Lugoff-Elgin HS
  • 2nd Place – Anna Blyth, Tribal Tribune, Wando HS
  • 3rd Place – Amber Fultz & Taylor Ard, The Prowler, Carolina Forest HS

News Feature

Class B:

Photography

  • 1st Place – Joe Keller, The Blue & Gold, Travelers Rest HS
  • 2nd Place – O’Brian Brown, SPIN, South Pointe HS
  • 3rd Place – Davy Kesey, The Talon, Nation Ford HS

Class B:

  • 1st Place – Emani Akram, The Prowler, Carolina Forest HS
  • 2nd Place – Ian Hurlock, Tribal Tribune, Wando HS
  • 3rd Place – Gunner Higgins, The Prowler, Carolina Forest HS

Reviews

Class B:

Sports

Class B:

 

Print Friendly, PDF & Email
The Online Publication of SIPA and SCSPA
Yearly ESNA Winners