2021 SIPA’s Best Writing Contest

2021+SIPA%27s+Best+Writing+Contest

(articles will be linked soon!)

Broadcast

Academic Script

  • First Place – Carrena Spann & Kincaid Cummings, “RNE-TV,” Richland Northeast HS
  • Second Place – Ebony Christie & Alani Hamilton, “RNE-TV,” Richland Northeast HS
  • Third Place – Kristi Perez, “RNE-TV,” Richland Northeast HS

News Script

  • First Place – Ebony Christie & Alani Hamilton, “RNE-TV,” Richland Northeast HS
  • Second Place – Paige Bell, “CRN-TV,” Catawba Ridge HS
  • Third Place – Kristi Perez, “RNE-TV,” Richland Northeast HS

PSA

  • First Place – Cameron Kirschbaum, “RNE-TV,” Richland Northeast HS
  • Second Place – Juliette Maxfield, “RNE-TV,” Richland Northeast HS
  • Third Place – Emanya Roach, “RNE-TV,” Richland Northeast HS

Sports Script

  • First Place – Ella Becze & RJ Lincoln, “CRN-TV,” Catawba Ridge HS
  • Second Place – Jackson Stanton & Kristi Perez, “RNE-TV,” Richland Northeast HS
  • Third Place – Blake Woodard, “CRN-TV,” Catawba Ridge HS

Literary Magazine

Fiction

  • First Place – Theron Camp, iliad, Clarke Central HS
  • Second Place – Alexandra Cardona, Voices, Nation Ford HS
  • Third Place (tie) – Claude Hejl, Voices, Nation Ford HS, and Gabriel Duval, The Lantern, Albemarle HS

Non-Fiction

  • First Place – Alexandra Cardona, Voices, Nation Ford HS
  • Second Place – Jillian Akers, iliad, Clarke Central HS
  • Third Place – Claude Hejl, Voices, Nation Ford HS

Poetry

  • First Place – Charlotte Walters, The Lantern, Albemarle HS
  • Second Place – randy Watson/Anonymous, iliad, Clarke Central HS
  • Third Place – Shannie Porter, The Lantern, Albemarle HS

Review

  • First Place – Connor Brandenburg, Voices, Nation Ford HS

Newsprint

Editorial Column

  • First Place – Shea Peters, ODYSSEY, Clarke Central HS
  • Second Place – Zaria Drakeford, The Talon, Nation Ford HS
  • Third Place – Alex Dowd, The Shield, McCallum HS

Staff Editorial

  • First Place – Alexandra Cardona, The Talon, Nation Ford HS
  • Second Place – Ellen Fox, The Shield, McCallum HS
  • Third Place (tie) – The Dispatch staff, James Bowie HS

Entertainment/Feature Column

  • First Place – Tecoya Richardson, ODYSSEY, Clarke Central HS
  • Second Place – Caitlyn Greenway, Tribal Tribune, Wando HS
  • Third Place – Natalie Ripps, ODYSSEY, Clarke Central HS

Feature Story

  • First Place – Madison Duboise, The Crimson Crier, Sparkman HS
  • Second Place – Henry Howell, Tribal Tribune, Wando HS
  • Third Place – Audrey Enghauser, ODYSSEY, Clarke Central HS
  • Honorable Mention – Angus Sewell-McCann, The Shield, McCallum HS

News Feature

  • First Place – Audrey Enghauser, ODYSSEY, Clarke Central HS
  • Second Place – Mia Folkers, The Dispatch, James Bowie HS
  • Third Place – Alice Scott, The Shield, McCallum HS

News Story

  • First Place – Maya Cornish, ODYSSEY, Clarke Central HS
  • Second Place – Kate Boyle, The Shield, McCallum HS
  • Third Place – Carey Wooley, The Dispatch, James Bowie HS
  • Honorable mention – Sarah Monoson, Wingspan, West Henderson HS

Personality Profile

  • First Place – Miranda Cardenas, The Dispatch, James Bowie HS
  • Second Place – Andrew Robinson, ODYSSEY, Clarke Central HS
  • Third Place – Evie Barnard & Sofia Ramon, The Shield, McCallum HS

Review

  • First Place – Madelynn Niles, The Shield, McCallum HS
  • Second Place – Luna Reicher, ODYSSEY, Clarke Central HS
  • Third Place – Olivia Capochiano, The Shield, McCallum HS

Sports Column

  • First Place – Alexander Robinson, ODYSSEY, Clarke Central HS
    Second Place – Wils Browning, Tribal Tribune, Wando HS
  • Third Place – Riley Payne, The Dispatch, James Bowie HS

Sports Feature

  • First Place – Lorelai Crook, Blueprints, Cedar Shoals HS
  • Second Place – Kate Hamilton, Nighthawk News Magazine, First Flight HS
  • Third Place – Olivia Capochiano, The Shield, McCallum HS

Sports Story

  • First Place – Wils Browning, Tribal Tribune, Wando HS
  • Second Place – Gretchen Hingerr, ODYSSEY, Clarke Central HS
  • Third Place – Tomas Marrero, The Shield, McCallum HS

Online

Alternative Storytelling

Blog

Features

Investigative Story

News

  • First Place – Ava Smith, The Southerner online, Henry W. Grady HS
  • Second Place – George Lefkowicz, The Southerner online, Henry W. Grady HS
  • Third Place – Calvin Williams, Blueprints online, Cedar Shoals HS
  • Honorable Mention – Ireland McCage, ODYSSEY Media Group, Clarke Central HS

Opinion Piece

  • First Place – Melany MathisBlueprints Online, Cedar Shoals HS
  • Second Place – Emma ScottODYSSEY Media Group, Clarke Central HS
  • Third Place – Brittany LopezBlueprints Online, Cedar Shoals HS

Personality Feature

  • First Place – Sonya Kulkarni, Three Penny Press, Bellaire HS
  • Second Place – Jackie Wright, Blueprints Online, Cedar Shoals HS
  • Third Place – Ricky Kai, Three Penny Press, Bellaire HS

Reviews

Sports feature

Sports news

Photo Cutlines

Feature Cutline

  • First Place – Bella RussoMacjournalism, McCallum HS
  • Second Place – Daniela Morrow, The Shield, McCallum HS
  • Third Place – Samantha Powers, The Shield, McCallum HS

News Cutline

  • First Place – Madelynn NilesMacjournalism, McCallum HS
  • Second Place – Gretchen Hinger, ODYSSEY, Clarke Central HS
  • Third Place – Bella Russo, Macjournalism, McCallum HS

Sports Cutline

Yearbook

Academic Copy

  • First Place – Samantha Finkenberg, Legend, Wando HS
  • Second Place – Mary-Michael O’Hara, Legend, Wando HS
  • Third Place – Hannah Zuniga, The Knight, McCallum HS

Community Copy

  • First Place – Mary-Michael O’Hara, Legend, Wando HS
  • Second Place – Isabelle Turner, Legend, Wando HS
  • Third Place – Ella Smoot, Legend, Wando HS

Groups Copy

  • First Place – Lily Higgins, Legend, Wando HS
  • Second Place – Lindsey Plotkin, The Knight, McCallum HS
  • Third Place – Allie Frizzell, Legend, Wando HS

People Copy

  • First Place – Ella Irwin, The Knight, McCallum HS
  • Second Place – Merritt Redden, Legend, Wando HS
  • Third Place – Madelynn Niles, The Knight, McCallum HS

Sports Copy

  • First Place – Carly Johnson, The Knight, McCallum HS
  • Second Place – Millie Rice, Legend, Wando HS
  • Third Place – Mazzie Thompson, Legend, Wando HS

Student Life Copy

  • First Place – Hannah Zuniga, The Knight, McCallum HS
  • Second Place – Lindsey Plotkin, The Knight, McCallum HS
  • Third Place – Ella Smoot, Legend, Wando HS

Theme Copy

  • First Place – Merritt Redden, Legend, Wando HS
  • Second Place – Mira MacLaurin, The Knight, McCallum HS