2021 SIPA Convention Awards

2021+SIPA+Convention+Awards

(links and program evaluation ratings to be posted soon)

2021 Scroggins Award: Best of South

Broadcast – “RNE-TV,” Richland Northeast HS (Columbia, South Carolina)

Literary Magazine – The Lantern, Albemarle HS (Charlottesville, Virginia)

Newsprint – ODYSSEY, Clarke Central HS (Athens, Georgia)

Online – The Shield, McCallum HS (Austin, Texas)

Yearbook – Legend, Wando HS (Mt. Pleasant, South Carolina)


Best of Show at SIPA

Broadcast – 

1st Place: “RNE TV,” Richland Northeast HS (Columbia, South Carolina)

2nd Place: “Real TV,” Stratford HS (Goose Creek, South Carolina)

3rd Place: “WTHS,” Tupelo HS (Tupelo, Mississippi)

Literary Magazine –

1st Place: iliad, Clarke Central HS (Athens, Georgia)

2nd Place: Voices, Nation Ford HS (Fort Mill, South Carolina)

3rd Place: Psyche, Richland Northeast HS (Columbia, South Carolina)

Newsprint –

1st Place: ODYSSEY, Clarke Central HS (Athens, Georgia)

2nd Place: Tribal Tribune, Wando HS (Mt. Pleasant, South Carolina)

3rd Place: Wingspan, West Henderson HS (Hendersonville, North Carolina)

Online Media –

1st Place: ODYSSEY Media Group, Clarke Central HS (Athens, Georgia)

2nd Place: Wingspan, West Henderson HS (Hendersonville, North Carolina)

3rd Place: Blueprints online, Cedar Shoals HS (Athens, Georgia)

Yearbook –

1st Place: Legend, Wando HS (Mt. Pleasant, South Carolina)

2nd Place: Westwind, West Henderson HS (Hendersonville, North Carolina)

3rd Place: Eques, Miami Sunset Senior HS (Miami, Florida)


2021 Convention on-site competition winners:

Grammar Gurus – Audrey Enghauser & Natalie Schliekelman, Clarke Central HS (Georgia)

Quiz Bowl Champions – Audrey Enghauser, Natalie Schliekelman, Owen Donnelly & Micah Shannon, Clarke Central HS (Georgia)

Review Writing

  • 1st Place – Lilli Sams, Clarke Central HS (Georgia)
  • Runner-up – Audrey St. Onge, Clarke Central HS (Georgia)

Broadcast Team On-site Production competition

Literary Magazine Team On-site Production competition

  • Best Written Element – Amelia Moscowitz, Psyche, Richland Northeast HS (South Carolina)
  • Best Visual Elements & Overall – Lucy Hines, Natalie Ripps, Lilli Sams & Kaija Gilbertson Hall, iliad, Clarke Central HS (Georgia)

Newsprint Team On-site Production competition

  • Best Design – Hannah Flint, Luna Ganstrom & Peter Foulke, Tribal Tribune, Wando HS (South Carolina)
  • Best Story & Overall – Emma Scott, Audrey Enghauser, Anna Shaikun & Carolina Turner, ODYSSEY, Clarke Central HS (Georgia)

Online Media On-site Production competition

Photography Team On-site Production competition

  • Best Caption & Best Single Image – “Sisterly Love,” Dalila Tejada
  • Best GalleryLuna Reichert & Dalila TejadaODYSSEY, Clarke Central HS (Georgia)

Yearbook Team On-site Production competition

  • Best Copy – Kenya Session & Esther Perez-Pedro, The Archive, Richland Northeast HS (South Carolina)
  • Best Design & Overall – Clara Barresi, Lily Higgins, Anna Jane Morrall & Millie Rice, Legend, Wando HS (South Carolina)